• Školský špeciálny pedagóg

AKO SA SPRÁVNE UČIŤ:

• Pozoruj sám/samu seba! Všímaj si, kedy sa učí najlepšie (podľa dennej doby, druhu učiva, prítomnosti druhých ľudí, množstva obrázkov, spôsobu výkladu a pod.). Takýto postup potom čo najviac využívaj pri príprave do školy.

• Máš v slovenčine povinnú literatúru? Prečítaj si povinnú knihu ako e-knihu s použitím čítačky (ľahko si v nej nastavíš veľkosť písma aj množstvo textu na stránku) alebo si ju zožeň ako audioknihu a "čítaj ušami" pomocou MP3.

• Ak nemôžeš prečítať svoje poznámky a neprečítajú ich po tebe ani ostatní, skús písať tlačeným písmom, alebo sa nauč písať všetkými desiatimi na počítači.

• Keď nie si si istý/istá ako sa čo píše, používaj prehľady gramatických pravidiel. Môžeš si ich vytvoriť na počítači, aby si sa v nich vyznal.

• Dôležité texty, ktoré si napísal/napísala si vždy nechaj niekým skontrolovať.

• Čo si nepamätáš, to si hneď zapíš (používaj "externú pamäť").

• Trénuj si postupy práce! Predtým ako začneš niečo robiť, povedz si pre seba, čo všetko musíš splniť, načo nesmieš zabudnúť. Používaj slová "po prvé", "po druhé", "po tretie" atď.

• Keď si nepamätáš slová, skús si informácie predstavovať ako obrázky, značky, farby a pod. možno zapamätávanie potom pôjde ľahšie.

• Zoznam informácií si vždy skús usporiadať do nejakých logických skupín - zapamätanie tak pôjde ľahšie.

• Ak niekam ideš, vždy si všímaj orientačné body.

• Vždy si na prácu vyčleň dosť času! Hlavne keď vieš, že hrozí, že budeš robiť veľa chýb.

• Využívaj pri práci čo najviac zmyslov! O čom sa hovorí, to si nájdi ako obrázok. Ak to pôjde, skús si to chytiť, pohybuj s tým, alebo si to sám/sama zapíš či nakresli.

• Keď si nie si istý/istá svojím prejavom (napríklad referát v triede) povedz ho na verejnosti svojím kamarátom, rodičom, súrodencom, domácim zvieratkám. Keď sa učíš, vysvetľuj si učenie polohlasne, alebo to potom niekomu celé prerozprávaj.

Použité zdroje:

Spracovala : Mgr. Jana Očkaíková, školská špeciálna pedagogička