Som prokrastinátor?
Poznáte tie chvíle, keď viete, čo by ste mali robiť, ale predsa to nerobíte? Ste leniví alebo „len“ prokrastinujete?
Lenivý človek vie, čo by mal robiť, ale neurobí to. Nielen, že to neurobí, ale neurobí vôbec nič, lebo sa mu proste nechce.
Prokrastinujúci človek vie, čo by mal urobiť, ale nevie sa prinútiť začať. Miesto toho robí niečo iné, čokoľvek iné. Neleňoší teda.
Prokrastináciu definujeme ako chorobné odkladanie povinností na neskôr. Sú ľudia, ktorým pomáha pracovať pod určitým stresom, podávajú vtedy vyšší výkon. Povedzme si ale pravdu : „Som aj ja týmto človekom, ktorý robí rád veci na poslednú chvíľu? Nie som vtedy nervóznejší, podráždený, nepríjemní na ľudí v mojom okolí, pretože mám pocit, že nestíham?“.
Je verejne známe, že ak sme pod stresom, tak z dlhodobého hľadiska sa to odzrkadlí na našom zdravotnom stave v negatívnom smere. Práve preto je dôležité vedieť si svoj čas zorganizovať tak, aby som stihol to, čo stihnúť mám včas a zažíval pri tom, čo možno najmenej stresu.
Ako na to? „Timemanagement“ alebo po slovensky Plánovanie času
Problém mnohých prokrastinátorov tkvie v tom, že sa nevedia donútiť začať. Je pravdepodobné, že čím viac času máte na odovzdanie školskej práce, či splnenie nejakej úlohy, tým neskôr s tým začnete.
Keďže je problém začať robiť to, čo urobiť musíte , čo keby sme si naplánovali to ,ako sa priblížiť ku začatiu robenia toho, čo je fakt dôležité? Určite už máte skúsenosť s tým, že vás dokáže rozptýliť mnoho iných menej podstatných alebo úplne nepodstatných vecí, ktorými sa zrazu tak radi venujeme. Napríklad upratovanie, varenie, pranie záclon, hranie hier, niekoľko hodinové surfovanie po nete, pozorovanie ľudí z okna svojej izby, či nesmierne zaujímavý fľak na bielej stene, ktorý tam už je niekoľko mesiacov. Zaujímavým, sa ale stal až teraz, vo chvíli, keď vieme, že by sme mali robiť niečo iné, ako skúmať každý jeho záhyb, či farebný odtieň.
Pomôckou k tomu, ako sa s týmito okolitými podnetmi vysporiadať by mohlo byť napríklad okno 34. prezidenta USA Dwighta D Eisenhowera. Teraz ale nemyslím to okno, cez ktoré sa dívate von, ale skôr mriežku, podľa ktorej dokážete identifikovať, čomu by ste naozaj mali prikladať dôležitosť a nutnosť a čo zasa za vašu pozornosť nestojí. Toto okno obsahuje 4 štvorce, pričom každý štvorec má svoju charakteristiku, ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Americký prezident Eisenhower navrhol rozdeliť si všetky činnosti do 4 kategórii podľa ich dôležitosti a naliehavosti. Pán prezident sa domnieval že to ,čo je dôležité je málokedy naliehavé a to čo je naliehavé je málokedy dôležité. Či tomu je naozaj tak aj vo vašom prípade posúďte už sami. Dôležitosť znamená, že úlohy, ktoré máme vykonať sú pre nás naozaj veľmi významné. Naliehavosť hovorí o termínoch, do kedy je nutné danú úlohu dokončiť, odovzdať a mať hotovú.
Vezmime si napríklad , že ráno sme si spísali zoznam takýchto denných činností, ktoré máme pravdepodobne dnes urobiť : vyvenčiť psa, dať mu najesť, navariť, umyť riad, prečítať si novú látku, ktorú sa máme naučiť, odovzdať úlohu na edupage ešte dnes, naučiť sa na test, ktorý bude o 3 dni, zaplatiť faktúru za mobil najneskôr dnes, vrátiť kamoške dvacku, ktorú mi požičala pred týždňom, písať si cez Messenger s kamošmi, pozrieť si seriál, upratať si izbu lebo to chce mama, scrollovať príspevky na instragrame, plačúci mladší súrodenec, ktorý spadol a rozbil si koleno ísť si zacvičiť ... Podľa pravidiel tohto okna by sme ich mohli zadeliť takto:
Dôležité a naliehavé
odovzdať úlohu na edupage ešte dnes- lebo to bude známkované a mám konkrétny termín
zaplatiť faktúru za mobil najneskôr dnes- aby sme nemali sankcie, treba to dnes urobiť
plačúci mladší súrodenec, ktorý spadol a rozbil si koleno- naliehavé je to plačom ale aj možným zápalom, ak to ihneď nedezinfikujeme a neošetríme, je to súčasne práve teraz aj veľmi dôležité
Dôležité a nenaliehavé
naučiť sa novú látku- môžete si prispôsobiť čas, kedy sa ju budete učiť, preto to možno práve teraz nenalieha
naučiť sa na test, ktorý bude o 3 dni- zatiaľ to nenalieha ale je to dôležité
vrátiť kamoške dvacku, ktorú mi požičala pred týždňom- ak ju nutne nepotrebuje ešte dnes, tak to nie je naliehavé ale dôležité je, ak nechcem byť dlžní
ísť si zacvičiť- ak vám záleží na zdravom životnom štýle,tak táto úloha je určite dôležitá ale naliehavejšie je odovzdať úlohu do dnes, či vyplatiť faktúru s dnešným termínom
Nedôležité a naliehavé
vyvenčiť psa- ak je v dome, byte, aby nám nezanechal na podlahe pozdrav
navariť- naše základné fyziologické potreby bývajú veľmi naliehavé, osobne dôležitými sa stanú, keď pocítime hlad
dať najesť psovi- naliehavé to začne byť v momente, keď sa vám pes pripomenie, rovnako ako úloha vyššie aj dôležité
upratať si izbu- naliehavým to robí možno naša mama, ktorú ten neporiadok fakt vytáča, pre nás to však nemusí byť dôležité lebo nám ešte neprekáža a preto to nevnímame ani ako naliehavé
telefonát od predajcu bambusových ponožiek- keď to zvoní, znie to naozaj naliehavo a my zdvihneme, čím nás to vyruší od toho, čomu sme sa venovali, táto položka by sa dala posunúť aj do kategórie „žrút času“.
Nedôležité a nenaliehavé
Pozrieť si seriál – je to žrút času, pokiaľ od vás vyučujúci nechceli, aby ste tento seriál sledovali lebo z neho budete písať test, tak naozaj nie je ani dôležitý ani naliehavý
Písať si cez Messenger s kamošmi- väčšinou tým len predlžujeme prokrastináciu, iný prípad by bol, keby sme od nich chceli získať touto komunikáciou chýbajúce poznámky, vtedy by to bolo zaradené v inom políčku
Scrolovať fotky a príspevky na instagrame- len ďalší žrút času, osobnostne, ani vedomostne nás to väčšinou nijako neobohacuje, dajú sa robiť užitočnejšie veci
Úlohy, ktoré sa ocitli v políčku dôležité a naliehavé sú úlohy, ktorými by sme mali začať, pretože nás naozaj tlačí termín. Ak ich neurobíme, môžeme očakávať negatívne dôsledky (päťka z domácej úlohy, pokuta za omeškanie termínu, hnisajúca rana..). Kým neurobíte to, čo máte v tomto zozname, nemali by ste začínať s ďalšími.
Úlohy, ktoré sú v políčku nedôležité a naliehavé sú väčšinou klasické rutinné denné činnosti .
Dôležité ale nenaliehavé často nemajú konkrétny termín alebo je termín posunutý na neskôr, je pre vás dôležité tieto veci/ úlohy vykonať.
A posledná skupina nedôležité a nenaliehavé sa týka činnosti, ktoré nás nikam neposúvajú a väčšinou nám len uberajú z voľného času, ktorý ešte máme alebo ktorý máme celkovo k tomu, aby sme vykonali tie činnosti, ktoré sú doležitejšie. Ak ich nevykonáme nič zlého sa nestane, patria sem aj takzvaní žrúti času, ktorý by sme mohli využiť aj efektívnejšie.
Samozrejme pri plánovaní denných činností by sme si mali ponechať aj nejakú rezervu, pretože mnoho plánov sa nedá urobiť na 100% a treba rátať aj s nečakanými okolnosťami, ktoré nám naše plány môžu narušiť, a často aj narušia.
A čo ďalej ?
Ak sme si už roztriedili veci, ktoré máme na pláne na dnešný deň, tak je vhodné myslieť aj na to, že kým vykonávame zvolené činnosti podľa priorít, ktoré sme im dali, je nevyhnutné myslieť aj na potrebné prestávky počas činností a na relax pre naše telo aj myseľ. Stanovte si čas, od kedy do kedy sa danej činnosti chcete venovať, no stanovte si aj prestávky, ktoré počas toho budete mať. Ak sa napríklad chystáte učiť na test, ktorý vás čaká zajtra, môžete využiť Metódu zrnenia 10+3, čo znamená, že sa budete učiť časť učiva 10 minút a potom si dáte 3 minúty pauzu. A takto to pôjde, až kým si prejdete a zopakujete celé učivo. Potom je vhodné dať vášmu mozgu pauzu aspoň pol hodinu, cez ktorú sa môžete prejsť, rozhýbať, najesť, vyvetrať si v miestnosti a okysličiť tak mozog, aby sa mohol lepšie koncentrovať. Môžete si nastaviť budík, alebo posúdite sami podľa seba, nakoľko ste schopní sa na plnenie danej úlohy ešte koncentrovať a akú pauzu potrebujete, aby ste danú úlohu dokončili načas. Ak sa v zozname dôležitých a naliehavých vecí nachádzajú jednoduchšie činnosti, ktoré zaberajú menej času, môžete vykonať ako prvé tieto.
Dôležité pre prokrastinátorov je uvedomiť si, že nie všetko, čo nás práve zaujalo je naozaj tak naliehavé a neodkladné, ako to, čomu by sme sa v skutočnosti mali venovať, lebo je to dôležité, či už pre náš študentský, pracovný alebo osobný život. Hovorí sa, že prokrastináciou trpia najmä inteligentní ľudia, pretože každú činnosť, mimo tej naozaj dôležitej, si vedia logicky odôvodniť. To však nerieši problém, že ešte stále nezačali pracovať na zadanej úlohe a môžu sa dostať do poriadneho stresu alebo problémov, ak s tým nezačnú. Ak naozaj nijak raz neviete začať, skúste si povedať, že proste začnete, ale len na pár minút...a potom znova na pár...Takto vám ten čas môže pekne zbehnúť a vy udržíte svoju koncentráciu pozornosti, pretože ste podvedome nastavení skôr pozitívne, že „to potrvá len chvíľku“ a takto sa vám úloha, ku ktorej sa dlho neviete dokopať, môže zdať aj stať jednoduchšou, než ste čakali. Odporúčam taktiež vypnúť wifi, zvonenie, facebook a všetky iné elementy, ktoré vás pri snahe dosiahnúť stanovený cieľ rušia. Dobré by bolo mať mobil aj v inej miestnosti, než tam, kde pracujete. Ak ho máte nadohľad, môžete k nemu často nevedome, či aj vedome zablúdiť so svojou pozornosťou....a opäť začnete prokrastinovať J
Hlavne sa nezabudnite odmeniť po každom úspechu dokončenej úlohy J. Mali by ste mať dobrý pocit z toho, že ste do dokázali, no môžete si dať aj niečo sladké, či odmeniť sa epizódou obľúbeného seriálu...pokiaľ vás dnes nečakajú ďalšie dôležité termínované úlohy.
Ak chcete vedieť o prokrastinácii viac, tak odporúčam video z TEd-x, ktoré je dostupné na youtube pod názvom „ Inside the mind of a master procrastinator | Tim Urban “, kde chlapík popisuje názorne a veľmi zábavne, ako prokrastinácia podľa neho naozaj funguje. Hovorí o tom, že v hlave máme opicu, ktorá sa potrebuje ihneď uspokojiť, racionálne uvažujúceho týpka a príšeru paniky J . Video je po anglicky, no viete si tam nastaviť české titulky. Video nájdete na tomto linku https://youtu.be/arj7oStGLkU?list=PLiAqvMJOAIKtu5ZENVgZ_ewYJX3crpTVU .
P.S.- neprokrastinujte ním príliš dlho ;)
Spracovala: Mgr. Zuzana Rusinová, školská psychologička