Erasmus + CREATE – CARE, REACT, ENGAGE AND ACT TENACIOUSLY FOR A HEALTHY WORLD
29.11.2024 21:35
Erasmus +
CREATE – CARE, REACT, ENGAGE AND ACT TENACIOUSLY FOR A HEALTHY WORLD
2024-1-RO01-KA220-SCH-000243938Po predchádzajúcom úspešnom, ale už ukončenom projekte, sa naša škola zapojila do ďalšieho projektu Erasmus +.
Projekt bude trvať od októbra 2024 do augusta 2026, a je určený 15 až 16 ročným žiakom našej školy.
Koordinátorom je Rumunsko, partnermi sú Česko, Taliansko, Španielsko, Litva a Slovensko.
Projekt má názov CREATE – care, react, engage and act tenaciously for a healthy world.
Prečo?
Lebo chceme bojovať za lepší svet, prispieť k zdravšiemu životu, k lepším podmienkam života na zemi aj v spoločnosti, zlepšovať sa v anglickom jazyku a komunikačných zručnostiach.
Čo budeme robiť?
V spolupráci s učiteľmi a rovesníkmi z partnerských krajín budeme robiť rôzne zaujímavé aktivity, ako napríklad napíšeme dobrodružnú knihu v angličtine o kultúre a tradíciách, spoločenskom živote, cestovnom ruchu, životnom prostredí a EÚ, čím sa zlepšíme v cieľovom jazyku – anglickom.
Budeme sa zúčastňovať pravidelných virtuálnych stretnutí a workshopov s partnerskými krajinami a zároveň sa budeme snažiť lepšie pochopiť súvislosti v prírode a životnom prostredí.
Vypracujeme 18 ekologických virtuálnych podnikateľských plánov a tým si posilníme svoje podnikateľské zručnosti, čo môžeme využiť v budúcnosti v našom profesijnom živote.,
Budeme sa zapájať do humanitárnych akcií a environmentálnych kampaní každé dva mesiace, recyklovať materiály, atď.
Všetko to sa bude diať počas vyučovacieho procesu.
Čo spolu vytvoríme?
Výsledkom našej práce bude napríklad kalendár , kniha dobrodružstiev , vzdelávacie filmy o životnom prostredí, podcasty o spoločenských hodnotách a hrozbách v modernom svete, humanitárne akcie a kampane, podnikateľské plány na podporu zelených zručností, kuchárska kniha s tradičnými jedlami, digitálne vzdelávacie hry.
Súčasťou projektu sú aj projektové mobility, na každú mobilitu vycestuje 7 našich žiakov, takže za dva roky pocestuje do partnerských krajín 35 našich žiakov. Tieto krátkodobé výmenné pobyty budú samozrejme hradené z prostriedkov grantu projektu.
Hneď prvá mobilita bude od 20. do 26. októbra 2024. v meste Satu Mare , Rumunsko.
Čo potrebujete na zapojenie sa?
Potrebujete chuť pracovať, tvoriť niečo nové, zaujímavé a užitočné, potrebujete byť schopní komunikovať a pracovať v tíme, lebo je to tímová práca. Tiež musíte mať nejaké komunikačné zručnosti v anglickom jazyku a digitálne zručnosti, pretože väčšina dokumentov sa bude tvoriť digitálne. A tiež ochotu a chuť spoznať nových ľudí.
Čo získate?
Nových priateľov zo zahraničia, aj z našej školy, nove kontakty v zahraničí, aj na Slovensku, zlepšíte si digitálne zručnosti, komunikatívne zručnosti, zlepšíte sa v anglickom jazyku, budete mať dobrý pocit z toho, že svojou čiastkou prispejete ku zdravšiemu svetu a životu.
Tvorba loga projektu
29.11.2024 21:36Tvorenie loga projektu
Pred prvou mobilitou v Satu Mare v Rumunsku mali všetky partnerské krajiny dôležitú úlohu: vytvoriť logo, ktoré by sprevádzalo a reprezentovalo projekt, jeho myšlienku, ciele, a posolstvo počas nasledujúcich dvoch rokov jeho trvania.
Úloha bola stanovená na obdobie od 1. do 15. októbra a inštrukcie boli jasné: vytvoriť všeobecné logo, ktoré sa objektívne vzťahuje na všetky krajiny, ktoré reprezentuje myšlienku projektu. Nič príliš konkrétne, niečo jasné, zrozumiteľné.
Študenti vo veku 14-16 rokov v každej partnerskej škole pod dohľadom svojich učiteľov pracovali dva týždne na vytvorení najlepšieho loga pre projekt. Dokázali, že sú nielen talentovaní, ale majú aj skvelé nápady, pretože výsledkom tejto tvrdej práce je 18 log, z ktorých sme museli hlasovať za jedno.
Hlasovanie sa začalo 16. októbra a trvalo do 17. októbra. Nakoniec s radosťou oznamujeme, že hlasovanie bolo úspešné a naše nové logo je tým, na ktoré sme všetci hrdí. Preto by sme chceli poďakovať všetkým tímom s ich učiteľmi za ich úžasnú prácu.Prvé projektové stretnutie
08.11.2024 09:22Prvé projektové stretnutie sa uskutočnilo v Rumunsku...
Projekt Erasmus + CREATE - PRVÉ STRETNUTIE V RUMUNSKU - 1. DEŇ:
Boli sme rumunskými partnermi srdečne privítaní, za čo sme im veľmi vďační. Prvý deň bol skutočne výnimočný, pretože sme mali to potešenie konečne, po mesiacoch textoviek, komunikácie, debát, diskusíí prostredníctvom Whatsaap a emailov, spoznať našich partnerov tvárou v tvár. Boli sme nadšení, že konečne môžeme priradiť texty ku tváram!
Dopoludnia sme boli privítaní riaditeľom školy a ostatnými predstaviteľmi regionálnej správy školy, a aj naša skvelá koordinátorka, Ágota, mala reč. Potom sme mali tú česť užiť si skvelý program perfektne pripravený rumunskými žiakmi a učiteľmi, kde dokázali, akí sú talentovaní. Všetky partnerské krajiny, Rumunsko ako koordinátor, Slovensko, Česko, Litva, Taliansko a Španielsko prezentovali svoje školy, žiaci tancovali, spievali a predstavili sa divadelným predstavením.
Po programe sme absolvovali prehliadku školy, žiaci mali workshopy , kde tvorili digitálne postery proti šikane- robili digitálne plagáty, a následne aj prehliadku mesta.
Študenti absolvovali hľadanie pokladov v historickom centre mesta a odišli s rodinami domov, učitelia pokračovali v programe vo vínnej pivnici na ochutnávke kvalitných vín.
Prvý deň je za nami, zanechávajúc úžasné spomienky!
Ďakujeme všetkým zúčastneným!
Project Erasmus + CREATE – The first meeting in Romania – Day 1
We were warmly welcomed by the Romanians, for what we are very thankful. Day 1 was really special, as, first of all, we had the pleasure, finally, after months of only texting, discussing, debating on Whatsapp and through emails only, to meet face to face. All of us. We were so glad to match the texts to faces! All partner countries!
In the morning, we had the pleasure of enjoying a wonderful programme prepared by the Romanian students and teachers. We saw how talented they are. All partner countries, Romania as the coordinator, Slovakia, the Czech Republic, Lithuania, Italy and Spain, presented their schools and cities, Romanian students, sang, danced, performed a little theatre. All fantastic!
Then, we were shown their school, students worked on anti-bullying posters at a workshop and we had a sightseeing tour in the city centre. Afterwards, students enjoyed a treasure hunt downtown, then left with their families, and teachers continued in a winery, wine tasting Romanian delicious wine!
Day 1 was done, leaving wonderful memories!
Thank you all!
Deň druhý
Druhý deň prvého stretnutia bol tiež náročný, ale skutočne náučný a poučný.
Absolvovali sme exkurziu do mesta Baia Mare, kde sme si pozreli nádherné mineralogické múzeum, s prenádhernými exponátmi kameňov, minerálov, hornín a ich rôznych tvarov a zoskupení, ktoré možno v Rumunsku nájsť. Úprimne, nemali sme ani tušenia, že jeden a ten istý minerál sa v prírode môže vyskytovať v toľkých tvaroch a zoskupeniach.
Následne sme navštívili múzeu tradičnej historickej dediny- skanzen, úžasne udržiavaný a v skvelom stave, kde žiaci uvideli, ako sa žilo v dávnych dobách a v akých podmienkach. Videli sme mnoho drevených domčekov so slamenými a drevenými strechami z dávnej minulosti, ktorých interiéry boli naozaj udržiavané. Dokonca sme objavili aj školu, a uvedomili sme si, aké šťastie majú žiaci dnes s modernými možnosťami vzdelávania sa.
Za obedom v miestnej reštaurácii sme sa vybrali na pštrosiu farmu, Tomsa Ostrich Farm in Calinesti, Maramures, kde naša prítomnosť očividne nazlostila jedného jej obyvateľa, za čo sa naozaj veľmi ospravedlňujeme.
Bol to veľmi poučný, ale veľmi náročný deň.
Ďakujeme!
Day 2.
The second day of the first meeting in Romania was very tiring, though really educative.
We started it with a visit to the Museum of Mineralogy in Baia Mare, where we admired various shapes of minerals and rocks found in Romania. Honestly, we did not know, that the same mineral can appear in so many different shapes and arrangements! A beautiful collection of minerals.
After that, we visited a museum of a historical village, ´skanzen´, very well preserved and really interesting, and the students could see, what conditions people used to live in in the past. There was a number of wooden houses with thatched roofs, or wooden roofs, the inside of which was really well kept, we could see the original environment of the historical life of the villagers. Moreover, there we also found a village school, and realised, how lucky the children now are, having the opportunities of the modern time.
After lunch at the local restaurant, we all travelled to see the Tomsa Ostrich Farm in Calinesti, Maramures, where we, unfortunately, made one of its residents really angry. :-D For which we apologize. It was really interesting for the students, as they usually see these animals only at ZOOs. We were surprised how large they are and , also , by their personality:-D At the farm, there is also a restaurant offering dishes made from ostrich eggs and meat.
It was a really exhausting, though educative day.
Thank you!
CREATE - tretí deň
Tretí deň nášho stretnutia sa niesol v znamení workshopov a dobrej nálady. Ľady sa konečne prelomili.
Najprv sme sa zúčastnili workshopu v tanci, kde sme sa učili národné tradičné tance partnerských krajín a my sme ich naučili jeden náš. Toto bola naozaj zábava. Tutoriál sme pripravili so žiakmi ešte pred mobilitou. Počas tohto workšopu ame si uvedomili, aké podobné sú rumunské/maďarské ľudové tance a ľudová hudba s tými slovenskými, vďaka našej spoločnej histórii.
Potom sme sa zúčastnili umeleckého workshopu /z neznámeho dôvodu sme v tento deň mali iba umelecké ambície, takže náš tím sa nejako vyhol športovému workshopu, ktorý mu bol tiež ponúknutý./ :-D Tam sme vytvorili veľké postery s antidiskriminačnou, protivojnovou tematikou a propagujúce zdravší svet, tiež spoluprácu a jednotu. Študenti preukázali svoju kreativitu a povedomie o problémoch vo svete v dnešnej dobe. Postery, ktoré vytvorili, už zdobia vestibul školy, takže každý, kto vstúpi do budovy, ich obdivuje. Sme na seba takí hrdí!
A pred obedom nás čakalo prekvapenie. Ocitli sme sa na školskom dvore, kde už bol pripravený strom, ktorý bude symbolom nášho priateľstva, partnerstva a spoločného boja za lepší svet. Koordinátori všetkých partnerských krajín spoluposadili stromček a okolo neho sme zasadili sirôtky. Bol to moment ktorý naozaj zanechal dojemné spomienky.
Následne sme navštívili Prefektúru v Satu Mare, toto bola oficiálna časť dňa. Vysvetlili nám, ako prefektúra funguje a ako uľahčuje obyvateľom život.
A potom: aktivita, ktorá preverila nášho tímového ducha. Každý tím uvaril , v kuchyni internátnej školy Sv.Alojza, jedno hlavne národné tradičné jedlo a jeden dezert. Úprimne, sme veľmi pyšní na náš tím: Vivi, Kika, Naty, Vaness, Zuzka, Dia and Nela... dokázali ste, že spolupráca nie je pre vás neznámym pojmom a že ste schopné spojiť sily a pracovať v tíme, aby ste dosiahli cieľ. Pripravili ste bryndzové halušky a makové šúľance.
Konečné jedlá boli veľmi chutné, aj podľa názoru partnerských krajín. Ba čo viac, ochutnali sme jedlá partnerov a naučili sme sa veľa o ich kuchyni.
Ďakujeme všetkým za spoluprácu a Ágote, a tvojmu tímu za úžasný deň!
CREATE - Day 3.
Day 3 was full of workshops and enjoying good mood. Definitely breaking ice.
First, we took part in a dancing workshop, where we learnt the traditional dances of the other five partner countries and we taught them ours. It was really fun. The dance tutorial had been prepared beforehand at school with the students. Here, we realised, how similar Romanian/Hungarian folk music and dances are to the Slovak ones...while listening to and watching them we felt we are watching a Slovak dance. That is explained by the fact that in the past, Slovak history was part of Hungarian history, as well.
Then, we participated in an art workshop, /for some unknown reasons, that day all of us were surprisingly identifying ourselves as artists, so we somehow avoided the sports workshop :-D/. There where we created large posters promoting anti- discrimination, anti-war and healthy world and cooperation and unity. Students showed their creativity at its best. The posters they created are now displayed in the school lobby, so everyone entering the school can see them. We are so proud!
Before lunch, there was a SURPRISE. We found ourselves in the school yard and there was a tree representing the friendship we all share, and will share, the unity and the collaboration in our work for a healthy world. We, all coordinators of the partner countries, co- planted that tree and planted flowers around it.
That was a moment worth experiencing and it definitely left moving memories.
Afterwards, a visit at the Prefecture in Satu Mare was the official and formal part of the day. We were explained, how the office works, makes life of the citizens easier and we were shown around the premises.
And then, the most cooperative activity so far: each team cooked, at the workshop at Szent Alajos Boarding School kitchen, one of their national traditional dishes and a dessert. Honestly, we are so proud of our team! Vivi, Kika, Naty, Vaness, Zuzka, Dia and Nela... you proved that cooperation is not a stranger to you, that you are very able to work in a team to achieve the goal you want. You prepared delicious halušky s bryndzou and makové šúľance. A great job!
The final dishes were delicious, also according to our partners. Moreover, we also tasted the partners' dishes and we learnt a lot about their cuisine!
Thank you all for the cooperation, and Agota and your team, for the wonderful day!
CREATE - deň štvrtý
Tento deň preveril, ako veľmi sme odolní voči chladu/nie sme/ a aj stav našej fyzickej kondície /žiadnu nemáme/:-D
Všetci účastníci sme sa nechali pohodlne autobusom odviezť ku úpätiu hory, aby sme sa štvor-sedačkou vyviezli na jej vrchol.
Pravdupovediac, neboli sme poniektorí pripravení na taký chlad, a vietor, aký sme zažili počas cesty nahor. Možno keby sme boli počúvali Ágotu, a rodičov, ktorí nás na takúto situáciu pripravovali vopred, niekoľkokrát, neboli by sme takí prekvapení☹
Ďakujeme našim priateľom, ktorí nás vytiahli z biedy a poskytli vetrovku a čiapku. Z vrcholu hory sme absolvovali túru smerom dolu v pomerne náročnom teréne, samozrejme, s prestávkami.
Sme radi, že sme sa nestratili a vrátili v poriadku späť. A našli sme si aj štvornohého kamoša. Bol veľmi priateľský, asi preto, že sme ho všetci, ktorým sa niečo zvýšilo z obeda, kŕmili.
Po túre nás v škole čakala pizza a potom sme boli pozvaní na imatrikulácia deviatakov. Veľmi zaujímavá udalosť, úplne odlišná od imatrikulácii, na ktoré sme zvyknutí. Pripravili ju žiaci a niesla sa v duchu rešpektu voči deviatakom.
Ďakujeme veľmi pekne za dnešný deň, veľmi sme si ho užili! ................................................................
CREATE - Day 4.
This day tested our physical shape /there is none/ and how cold-resistant we are. / We are not! / :-D
We were comfortably taken to the foot of the mountain by bus, so that we could get onto the top of the mountain by a cable lift, and, honestly, we , well, some of us, were not prepared for that cold on the way up! Maybe, just maybe, if only we had listened to Ágota and the parents, who had done their best and tried to make us be prepared for such weather conditions, we would not have been so surprised. Anyway, special thanks to you, our friends, for your helping hand: for your hat and jacket, specifically!
From the peak of the mountain, where we had something to eat and took a picture, we trekked downhill on a fairly demanding terrain. Of course, taking breaks, :-D, for the reasons mentioned above. The weather was amazing, we were blessed by a blue cloudless sky.
We were glad to return safe and sound and without having got lost . What is more, we found a new friend! He was very friendly, probably because all of us, who had some lunch leftovers, were feeding him.
After that, we enjoyed pizza at school and were invited to the 9th graders' inauguration. It was a really interesting event, completely different from those we experience in Slovakia. It was held with respect to the 9th graders and well prepared by the students.
Thank you very much for today, we enjoyed it a lot!
CREATE- piaty deň
Deň plný emócií. Ráno učitelia navštívili jasle a materskú školu Hám János, kde im detičky predviedli milý program... spolu s učiteľmi si zatancovali a naučili sa, ako rastie stromček, ako sa starať o lesy, ako uhasiť požiar a podobne. Bolo dojímavé sledovať, ako už také maličké detičky vedia, ako sa správať, a niektorí dospelí ešte stále nie.
Dopoludnia absolvovali žiaci workshop, kde simulovali debatu v EU parlamente o témach ako je vojna, migrácia, hlad, životné prostredie a podobne.
Napoludnie sme absolvovali svätú omšu v katedrále, do programu boli zapojené aj naše žiačky, aj žiaci z ostatných partnerských krajín, a celá omša sa niesla v duchu solidarity, lásky, pokoja. Bolo to veľmi dojímavé.
Po obede sme navštívili Rád Maltézskych rytierov v meste, kde sme sa dozvedeli, koľko rôznych charitatívnych činností táto organizácia robí pre deti aj dospelých v núdzi. Je obdivuhodné, ako sú títo ľudia zanietení pre dobrovoľnícku činnosť a ako si dokážu vychovávať rovnako zanietených dobrovoľníkov už od malička.
Navštívili sme tam detičky zo znevýhodnených rodín, ktorým sme priniesli darčeky. Bolo to veľmi emocionálne a uvedomili sme si, koľko problémov majú ľudia okolo nás a ani o tom nemusíme vedieť.
A nakoniec, rozlúčková party, gulyasleves a prekvapenie! Bolo to skvele!
Ďakujeme z celého srdca aj za tento skvelý deň! Ďakujeme za celý úžasný týždeň! Čakali sme niečo fantastické, ale toto predčilo naše očakávania.
...........................................
CREATE - DAY 5
Unfortunately, the final day of the meeting. A day full of emotions. In the morning, the teachers visited Ham Janos nursery and kindergarten, where the children performed a lovely show to them, they danced together with the teachers. They learnt how a tree grows, how to take care of forests, how to extinguish a fire, etc. It was so moving to observe how such young children know how to behave, while some adults still do not.
The students, at a workshop, participated in an EU parliament debate simulation, and at midday, we all participated at a holy mass in the cathedral. Students from partner countries were part of the program, and the whole mass represented the idea of solidarity, love, and peace. It was really moving.
After lunch, we visited the Maltese Aid Charity centre in the town, where we learnt how many various charity activities this organisation carries out for kids and adults in need. It's spectacular, how passionate these people are for volunteering, and how they are able to raise passionate volunteers from their young age.
We met children from disadvantaged families there, and we brought them little presents. It was very emotional, and we realised how many problems people around us can have, and we might not know.
Finally, the goodbye party, gylyásleves and a surprise! It was amazing!
We would like to thank you from the bottom of our hearts for this great day! Also, for the whole amazing week! We expected something special, but what we experienced was far beyond our expectations!
Interviews with personalities
30.11.2024 08:04Rozhovory s osobnosťamiA sme tu znova! Do konca trvania projektu máme za úlohu napísať knihu krátkych príbehov pre deti s názvom "Cesta hrdinu naprieč kontinentom. "Bude to kniha krátkych príhod o cestách po každej z partnerských krajín doplnená ilustráciami.
Prvý krok urobilo v novembri 10 študentov a 5 učiteľov. Každý učiteľ s dvoma študentmi navštívil jednu z lokálnych osobností a uskutočnil s nimi pohovor.
Najprv sme mali rozhovor so známou umelkyňou, opernou speváčkou Mgr. Art. Anetou Hollou, ArtD, ktorá je v súčasnosti aj riaditeľkou Konzervatória Petra Dvorského v Košiciach, pričom v divadle stále vystupuje ako sólo operná speváčka. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií o umení, najmä o hudbe, o vplyve moderného sveta na dnešnú hudbu a o postoji ľudí ku klasickej hudbe. Opýtali sme sa jej aj na odporúčania na predstavenia v Košiciach, ktoré sa oplatí vidieť a počuť, a musíme povedať, že ich je naozaj veľa, máme si z čoho vyberať, a dozvedeli sme sa aj ako veľmi je umenie dôležité podporovať a mať k nemu prístup už od útleho detstva.
Druhý rozhovor sa uskutočnil v priestoroch mestskej spoločnosti na spracovanie odpadu KOSIT s generálnym riaditeľom Zväzu odpadového priemyslu RNDr. Jánom Chovancom, MBA. Dostali sme obrovské množstvo informácií o tom, prečo je situácia s odpadom taká kritická, čo sme mohli urobiť, aby sme tomu zabránili a čo už dlhé roky robíme pre jej zlepšenie, ako mesto, aj ako krajina. Sme radi, že naše mesto už urobilo veľa zlepšení v otázkach spracovania odpadu, a dokonca je má v tomto smere nejedno prvenstvo, a uvedomujeme si aj skutočnosť, že všetko musí začať od jednotlivcov, aby sme urobili naozaj veľké zmeny, ktoré zabezpečia lepší život pre nasledujúce generácie.
Tretí rozhovor sa uskutočnil v priestoroch školy, pretože známa turistická sprievodkyňa, pani PaedDr. Viera Nemčoková, PhD. bola veľmi láskavá a navštívila nás v škole, aby odpovedala na otázky našich študentov. Bol to rozhovor, kde sme sa dozvedeli, koľko architektonických a prírodných skvostov sa nachádza na Slovensku aj v našom regióne, že je tu naozaj čo spoznávať pre turistov všetkých vekových kategórií. Je tu mnoho jedinečných miest, ako sú jaskyne, hrady, kúpele a mnoho ďalších, aj keď sme maličká krajina, stále je tu čo objavovať a spoznávať.
Štvrtý rozhovor sa uskutočnil na FVS Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde Mgr. Gizela Brutovská, PhD., odborná asistentka na Katedre sociálnych štúdií Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach odpovedala na naše zvedavé otázky a dozvedeli sme sa o Slovákoch ako národe, ich rozmanitosti, ich postoji k EÚ, aj o tom, prečo Slováci reagujú na niektoré problémy tak, ako reagujú a čím, repektíve kým sú ovplyvňovaní pri svojom rozhodovaní.
Posledný rozhovor sa uskutočnil na Prešovskej univerzite s doc. PhDr. Martinom Javorom, PhD., docentom histórie na Inštitúte histórie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, riaditeľom Centra celoživotného a kompetenčného vzdelávania PU v Prešove, majiteľom Múzea vysťahovalectva do Severnej Ameriky – Kasigarda, a zástupcom riaditeľa Centra excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu PU v Prešove. Pýtali sme sa ho na históriu Slovenska, na jeho najdôležitejšie historické míľniky. Dozvedeli sme sa aj veľa o tom, ako rôzne obdobia ovplyvňovali Slovákov, ich tradície, postoje a uvedomili sme si, že napriek všetkým zmenám, ktoré sa udiali, si Slováci stále zachovávajú niektoré tradície a zvyky, zavedené pred stovkami rokov.
Ďakujeme Veľmi pekne za Váš čas, a ochotu sa venovať našim žiakom, veľmi si to ceníme.
And here we go again! By the end of the project duration, we are supposed to write a story book for children, named ´A Hero´s Journey Across the Continent. ´ It is going to be a book of short stories about travels through each of the partner countries, accompanied by illustrations.
The first step was done in November by 10 students and 5 teachers. Each teacher with two of the students visited one of the local personalities and carried out an interview with them.
First, we had an interview with a well-known artist, an opera singer Mgr. Art. Aneta Hollá, ArtD, who is currently also the director of Peter Dvorsky Conservatory in Košice, while still performing as a solo opera singer at the National Theatre in Košice. We learnt much new information about the arts, especially music, the influence of modern world on today´s music, and on people´s attitude to classical music. We also found out recommendations about the performances in Košice worth seeing and hearing, as well as the importance of the arts in the lives of young children.
The second interview was carried out at the premises of the city waste processing company, KOSIT, with the CEO of the Association of the Waste Industry, RNDr. Ján Chovanec, MBA. We were given a huge amount of information about why the situation with the waste is so critical, what we could have done to prevent it and what we are actually doing to improve it. We must say that a lot of questions were answered and clarified. We are happy, that our city has already made a lot of improvement in the waste processing issues but we are also aware of the fact, that it all must start with individuals to make a difference ensuring better life for future generations.
The third interview took place at the school premises, because the local, well known travel guide, PaedDr. Viera Nemčoková, PhD. was so kind and visited us to answer our students ‘questions. It was an interview, where we learnt how many architectural and natural treasures are there in our country and region and that it is worth visiting for tourists of all ages. There is a large number of unique places, such as caves, castles, spas and many others and that it is worth coming here.
The fourth interview was carried out at the University of Pavol Jozef Šafárik in Košice, where Mgr. Gizela Brutovská, PhD., the assistant professor at the Department of Social Studies at the Faculty of Public Administration answered our curious questions and we found out about Slovaks as a nation, their diversity, their attitude towards the EU, also about why Slovaks react to some issues the way they do and how they are influenced when making decisions.
The last interview was carried out at Prešov University, with Assoc. Prof. PhDr. Martin Javor, PhD., a professor of history at the Institute of History of the Faculty of Philosophy of the University of Prešov in Prešov, the director of the Lifelong and Competence Education centre of the University of Prešov in Prešov, the deputy director of the Centre of Excellence for Sociohistorical and Cultural Historical Research of the PU in Prešov. He is also the owner of the Museum of Emigration to North America – Kasigard. We asked him about the history of Slovakia, about its most important historic milestones. We also learned a lot about how the different eras influenced Slovaks, their traditions, attitudes and we realised that despite all the changes that have taken place, Slovaks still keep some traditions and customs, introduced hundreds of years ago.
We would like to thank you for your willingness and time that you dedicated to our students.