• KRITÉRIA a POČTY pre prijatie uchádzačov do 1. ročníka pre školský rok 2024/2025

• Doplňujúce informácie ku kritériám pre pijímacie konanie na školský rok 2024/2025

•

1. Do prvého ročníka vzdelávacieho programu úplného stredného odborného vzdelávania môže byť prijatý uchádzač, ktorý získal nižšie stredné vzdelanie podľa § 16 ods. 3 písm. b) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a splnil podmienky prijímacieho konania.

2. Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača podáva prihlášku na vzdelávanie riaditeľovi strednej školy do termínu, ktorý pre príslušný školský rok určí MŠVVaŠ SR. Hodnotenie žiaka uvedené v prihláške na vzdelávanie potvrdzuje základná škola, ktorú žiak navštevuje. Ak to nie je možné, k prihláške na vzdelávanie sa pripoja vysvedčenia zo základnej školy alebo ich osvedčené kópie. K prihláške na štúdium na strednej škole sa nevyžaduje prikladať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti žiaka.

3. Riaditeľka školy odošle rozhodnutie o prijatí žiaka bez prijímacej skúšky najneskôr 7 dní pred termínom konania prijímacích skúšok

4. Riaditeľka školy do 17. mája 2024 rozhodne o prijatí alebo neprijatí žiaka na základe výsledkov prijímacieho konania a dňa 17. mája 2024 zverejní zoznam uchádzačov na výveske a webovom sídle strednej školy podľa výsledkov prijímacieho konania. Každý žiak bude mať pridelený číselný kód, pod ktorým bude zverejnený výsledok prijímacej skúšky.

5. V počte žiakov, ktorých prijíma do prvého ročníka, riaditeľka strednej školy rezervuje potrebný počet miest pre všetkých uchádzačov, ktorí sa prijímacej skúšky zo zdravotných dôvodov nemohli zúčastniť a boli riadne ospravedlnení (najneskôr v deň konania prijímacej skúšky). Týmto uchádzačom určí riaditeľka strednej školy náhradný termín prijímacej skúšky najneskôr do 31. 8. 2024.

6. Riaditeľka školy najneskôr do 17. mája 2024 odošle neprijatému uchádzačovi alebo zákonnému zástupcovi neplnoletého uchádzača rozhodnutie o neprijatí na základe výsledkov prijímacieho konania poštou alebo do elektronickej schránky. Proti rozhodnutiu 4 riaditeľky strednej školy o neprijatí sa môže uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

7. Ak riaditeľka školy rozhodne o prijatí uchádzača na základe výsledkov prijímacieho konania, informácia o jeho prijatí v zozname uchádzačov na webovom sídle školy a na výveske školy sa považuje za rozhodnutie o prijatí a deň zverejnenia zoznamu sa považuje za deň doručenia rozhodnutia o prijatí.

8. Prijatý uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie najneskôr do troch pracovných dní od termínu zverejnenia výsledkov prijímacieho konania. Ostatné rozhodnutia o prijatí, ktoré sa vzťahujú na školy a odbory vzdelávania uvedené v prihláške strácajú platnosť. Po doručení písomného potvrdenia riaditeľka školy vyhotoví rozhodnutie o prijatí samostatne a odošle ho uchádzačovi do piatich pracovných dní od doručenia písomného potvrdenia.

9. Uchádzač, ktorý na základe výsledkov prijímacej skúšky nebol prijatý na vzdelávanie v odbore vzdelávania uvedenom v prihláške na vzdelávanie len z dôvodu naplnenia počtu miest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka, môže byť v príslušnej strednej škole prijatý na vzdelávanie v odbore vzdelávania z rovnakej skupiny, ktorý nebol uvedený v prihláške na vzdelávanie, na nenaplnený počet miest. O prijatie na vzdelávanie môže uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača požiadať do dvoch pracovných dní od termínu zverejnenia zoznamu

uchádzačov na výveske školy a webovom sídle školy podľa výsledkov prijímacieho konania. Riaditeľka školy rozhodne o prijatí bezodkladne.

10. Riaditeľka strednej školy po prerokovaní v pedagogickej rade školy rozhodne o tom, či sa na škole vykonajú prijímacie skúšky v ďalšom termíne na nenaplnený počet miest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka. Toto rozhodnutie zverejní najneskôr do 6. júna 2024.